Je to hrozná bolesť, ktorá sa neodohráva len vo vašej mysli – niekoľko štúdií dokázalo, že bolesť z rozchodu a odmietnutia aktivuje rovnaké oblasti mozgu, ktoré sú aktivované fyzickým zranením. V praxi to teda znamená, že pocity po rozchode sa skutočne podobajú kopancu do brucha.

Ako sa s touto bolesťou vyrovnať? Nijak. Je hlboko zakorenená a nijak ju nezľahčí ani nadobudnutá sloboda, tucet sexuálnych partnerov, či nové auto. Nezostáva vám nič iné, len túto bolesť precítiť a pretrpieť, aby ste po čase mohli začať odznova. Na to, aby bolo toto utrpenie znesiteľnejšie a vyrovnávanie sa s rozchodom o niečo jednoduchšie, prečítajte si, čo po takejto udalosti robiť a čomu sa zákonite vyhnúť.

Zlaté pravidlo zvládnutia rozchodu: Prerušte kontakt!

Ak by ste si z tohto článku mali vziať len jedinú vec, nech je to táto. A keď myslíme prerušiť všetky kontakty, myslíme tým prerušiť VŠETKY kontakty. Vymažte si ex zo všetkých sociálnych sietí, vrátane histórie. Odstráňte ti z kontaktov telefónne číslo. Mažte, ničte, blokujte.

Toto riešenie je paradoxne najefektívnejším, či už sa snažíte na bývalého partnera zabudnúť, alebo sa ho prípadne snažíte získať späť. A to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • ukáže to bývalému partnerovi, že ste pripravený kedykoľvek odísť, čo ho/ju nezriedka pritiahne späť.
  • každým ďalším pokusom o zúfalý kontakt/záchranu vzťahu strácate rešpekt, ktorý je tak potrebný pre príťažlivosť.
  • dokáže to bývalému partnerovi, že ste dosť silný, aby ste boli schopný postaviť sa znova na nohy.
  • ak zostávate v kontakte, bolesť zostáva čerstvá, nelieči sa.
  • ak zostávate v kontakte, miesto nových záujmov a nového začiatku analyzujete každú jednu vetu svojho ex, a.k.a. “Znamená to, že ma chce späť?”
  • možno existuje niekto, kto vám je pripravený dať presne takú lásku, po akej túžite. Vy to však cez neustále doťahovanie sa s ex nevidíte.
  • zaujímavý paradox, no ak má váš bývalý partner nový vzťah, je väčšia pravdepodobnosť, že bude úspešný, ak budete v jeho/jej blízkosti. Budete totiž fungovať ako skvelé rozptýlenie od problémov, ktoré každý vzťah ponúka.
  • chce, aby ste boli priatelia? Ak by ste skutočne mohli fungovať ako priatelia, bude bývalý partner ochotný počkať, kým sa cez bolesť prenesiete. Či už to bude trvať tri mesiace, alebo tri roky.
  • ale čo je najdôležitejšie: Pokiaľ ste v kontakte, nemôžte svojmu bývalému partnerovi CHÝBAŤ. Nie nadarmo sa hovorí, že ľudia si najčastejšie uvedomia hodnotú veci až vtedy, keď o ne prídu.

Ďalšie spôsoby, ako sa vyrovnať s rozchodom

Ak sa vám podarilo prerušiť všetky kontakty, gratulujeme. Ste na najlepšej ceste k novému začiatku. Aby ste si však celý tento proces ešte uľahčili, máme tu pre vás ďalšie cenné rady.

Spoľahnite sa na blízkych

Zavolajte kamarátovi, mame, komukoľvek, kto je vám skutočne blízky. Títo ľudia sú totiž schopní vám stále dokázať, že za to stojíte – hoci sa vo svojich očiach momentálne vidíte ako posledný človek na svete. Dovoľte si trošku patetickosti, vyplačte sa, zanadávajte si a nechajte sa podporiť.

Ukončovací rituál

Toto je pomerne málo prepieraný koncept, no osobne si myslím, že je jeden z najsilnejších. Urobiť niečo šialené, prípadne niečo, čoho ste sa dlho báli, je skvelý spôsob, ako “rituálne” ukončiť všetko, čo bolo, a začať s čistým štítom. Môže to byť výstup na vrchol hory, skok padákom alebo len obyčajná zmena účesu.

Všetky pocity z tela von

Potláčať bolesť nemá význam. Nech už sa snažíte byť akokoľvek silný, v tomto prípade je v poriadku byť za slabocha. Vezmite si v práci voľno, ospravedlňte sa profesorovi z prednášky a zavolajte trénerovi, že prídete až budúci týždeň. A plačte. Plačte toľko, koľko len treba. Potrebujete zo seba dostať všetky pocity skôr, ako by mohli vybuchnúť na verejnosti. Pustite si romantický film, prehrávajte si dokola zamilované piesne a vytrápte sa do sýtosti. Po pár dňoch sa oprášte, zotrite slzy a vráťte sa do skutočného života.

Utiecť od niečoho k niečomu

Jeden pán mi raz povedal veľmi múdru vetu: Keď od niečoho utekáš, stále môžeš utekať k niečomu. Hnev je jeden z najsilnejších motivátorov – dovoľte mu fungovať ako palivo. Začnite cvičiť. Píšte. Tvorte. Objavujte.

Prijmite prítomnosť

Skúste sa na seba pozrieť z pohľadu tretej osoby a pomenovať všetko, čo cítite. Ak sa vám podarí odosobniť sa, budete znova schopný uvedomiť si svoju skutočnú hodnotu. To, či vás niekto opustil, ju totiž nijak neovplyvňuje.

Skúste sa poučiť

Mimochodom, toto je ďalší dôvod, prečo by ste mali prerušiť kontakty. Pokiaľ to nespravíte, vec neuzavriete a nebudete sa môcť zo svojho neúspešného vzťahu poučiť. A môže to byť skutočne cenná lekcia, ktorá môže váš budúci vzťah urobiť oveľa silnejším.

Vyrovnať sa s rozchodom je ťažké, nerobte si to ešte horším

Existuje niekoľko základných chýb, ktoré ľudia, snažiaci sa vyrovnať s rozchodom, robia relatívne pravidelne. Vyhnite sa im a celý proces bude podstatne jednoduchší, v opačnom prípade by ste mohli skončiť presne tam, kde nechcete – na začiatku.

Sex s ex po rozchode (obzvlášť po dlhšom čase)

Z nejakého dôvodu ste spolu mali v minulosti vzťah a myslieť si, že veď ide len o sex, je poriadne naivné. Pri intímnom styku totiž výrazne zvyšujete riziko, že sa opäť zamilujete – špeciálne to platí u žien, vinníkom je hormón oxytocín.

Alkohol

Hovorí sa, že alkohol znásobuje emócie – ak vám je dobre, bude vám lepšie, ak vám je zle, bude vám horšie. Tak či onak, posledné, čo chcete, je pokaziť všetko, o čo ste sa tak dlho snažili. Je tak ľahké porušiť prísľub, že svojho bývalého partnera nekontaktujete, pokiaľ máte v sebe niekoľko panákov. S alkoholom naozaj opatrne.

Nevyrovnávajte sa s rozchodom cez iných ľudí

Je nesmierne neférové voči tretej osobe, aby ste ju využili ako prostriedok k prekonávaniu bolesti, či ako prostriedok, ktorým bývalému partnerovi ukážete, že ste nad vecou. Pochopiteľne sa znova chcete cítiť milovaný, no táto hra prináša obete. Nehovoriac o tom, že keď táto “šou” s novým partnerom skončí, sami sa budete cítiť ešte horšie.

Ani sex na jednu noc či kamarátstvo s benefitmi nie je v procese vyrovnávania sa s minulosťou nijak prínosné – nespoliehajte sa na to, môžete sa v konečnom dôsledku dostať do ešte horšej situácie.